Spausdinti

Balansavimo paslaugos – iš elektros energijos telkėjo rankų

Apkrovos valdymas agreguojant vartotojusSvarbiausia informacija apie projektą:

  • Iššūkis: Iki 2020 m. galiojantis teisinis reguliavimas nenumatė paskatų ir sąlygų vartotojams dalyvauti elektros energijos paklausos valdyme. Taip pat nebuvo numatytos priemonės, kaip vartotojo sutaupyta elektros energija galėtų patekti į elektros energijos, balansavimo ir rezervinės galios rinkas. Tai reiškė, kad iki šiol balansavimo rinkoje galėjo dalyvauti tik patys elektros energijos gamintojai bei telkėjai, kurie kartu vykdo ir elektros energijos tiekimą vartotojams.
  • Tikslas: Siekiama, kad energetikos sektoriuje atsirastų sąlygos, suteiksiančios daugiau galimybių efektyviai, lanksčiai ir operatyviai įgalinti balansavime dalyvauti elektros vartotojus. Tam galėtų būti pasitelkti telkėjai – jie į bendrą sistemą sutelktų didžiuosius vartotojus, kurie, atsiradus elektros poreikiui, turėtų galimybę sumažinti vartojimą ir „atlaisvindami“ tuo metu reikalingą galią prisidėti prie sistemos balanso valdymo.
  • Sprendimas: Seimui pritarus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams, balansavimo rinkoje gali dalyvauti ir nepriklausomi tiekėjai, nesusiję su elektros tiekimu vartotojams. Visai neseniai buvo pasirašyta sutartis su pirmąja elektros energijos paklausos telkėja Lietuvoje – „FuseBox“. Naujasis rinkos dalyvis vos per 15 minučių galės užtikrinti, kad elektros energijos pasiūla atitiktų paklausą, dalyvaus Baltijos šalių balansavimo rinkoje ir prekiaus balansavimo energija su perdavimo operatoriais. Tokiu būdu bus mažinami elektros energijos suvartojimo kaštai.
  • Įgyvendinimo laikotarpis: 2020 02–2020 10

Plačiau apie inovaciją:

2020 m. rudenį „Litgrid“ pasirašė sutartį su pirmąja elektros energijos paklausos telkėja Lietuvoje – Estijos įmone „FuseBox“. Sėkmingai atlikus balansavimo paslaugų testavimą Lietuvos perdavimo sistemoje, naujasis rinkos dalyvis galės dalyvauti Baltijos šalių balansavimo rinkoje ir prekiauti balansavimo energija su perdavimo operatoriais.

„Siekdami paskatinti naujų dalyvių atėjimą į elektros rinką, pasirengėme bendradarbiauti su telkėjais. Balansavimo paslaugų atidavimą į telkėjo rankas laikome pažangiu, inovatyviu sprendimu, kuris suteiks daugiau galimybių efektyviai, lanksčiai ir operatyviai valdyti sistemą. Visiškai nauja yra tai, kad telkimas įgalins balansavime dalyvauti didžiuosius elektros vartotojus“, – sako „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento direktorius Giedrius Radvila.

Iki 2020 m. birželio balansavimo rinkoje galėjo dalyvauti tik patys elektros energijos gamintojai bei telkėjai, kurie kartu vykdo ir elektros energijos tiekimą vartotojams. Seimui pritarus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams, balansavimo rinkoje gali dalyvauti ir nepriklausomi telkėjai, kurie nėra susiję su elektros tiekimu vartotojams.

Telkėjų tikslas – į bendrą sistemą sutelkti didžiuosius vartotojus, kurie, atsiradus elektros poreikiui, turėtų galimybę sumažinti vartojimą ir „atlaisvinant“ tuo metu reikalingą galią prisidėti prie sistemos balanso valdymo.

Tokiu būdu telkėjai leis lanksčiai ir greitai – vos per 15 minučių užtikrinti, kad elektros energijos sistemoje pasiūla atitiktų paklausą.
„Telkėjai leis tarsi vieno langelio principu aktyvinti keletą skirtingų vartotojų ir susiderinti su jais dėl elektros energijos vartojimo sumažinimo. Taip sukuriamos galimybės mažinti elektros energijos suvartojimo kaštus, kartu pritraukiant daugiau rezervinių galių, reikalingų užtikrinti elektros sistemos balansą“, – komentuoja G. Radvila.

Lietuvai kartu su kitomis Baltijos šalimis rengiantis prisijungti prie kontinentinės Europos elektros tinklų ir savarankiškai valdyti sistemų dažnį, tokių lanksčių paslaugų nauda ir poreikis tik augs. Tikimasi, kad sėkmingas perdavimo sistemos operatoriaus bendradarbiavimas su pirmuoju šalyje paklausos telkėju atvers kelią ir paskatins į rinką įsilieti daugiau lanksčių paslaugų vystytojų bei teikėjų.